Grupa Venipak, międzynarodowa firma zajmująca się dostarczaniem przesyłek, rozszerza swoje usługi, aby pomóc w podtrzymaniu rosnącego zapotrzebowania Europy Wschodniej na przesyłki towarowe. Bezpośredni lot towarowy Ryga-Hongkong-Ryga skróci czas tranzytu i zmniejszy koszty dla międzynarodowych firm uzależnionych od nieregularności obecnych lotów pasażerskich i zakłóceń w transporcie morskim.
17 września, 2021. Trwające restrykcje COVID-19 poważnie zmieniły częstotliwość lotów pasażerskich na całym świecie, co bezpośrednio wpływa na globalne wysyłki towarów. Zapotrzebowanie na międzynarodowe loty pasażerskie w marcu 2021 roku spadło o 87,8% w porównaniu z liczbami z 2019 roku, obciążając międzynarodowe przedsiębiorstwa, które wykorzystują te loty do transportu towarów.
Trudności w handlu międzynarodowym, takie jak odwoływanie międzynarodowych lotów pasażerskich, zaległości w portach żeglugowych, podwojone lokalne środki blokujące, również zmuszają przedsiębiorstwa do przenoszenia swoich przesyłek z transportu oceanicznego na międzynarodowy transport lotniczy. To przeciążenie wiąże się z takimi problemami jak ograniczona przestrzeń ładunkowa w samolotach i stałe rozkłady lotów, które ograniczają efektywne dostawy ładunków na całym świecie.
Aby wesprzeć rosnący popyt na lotnicze przewozy towarowe i pomóc firmom, które ucierpiały z powodu napięć w lotach czarterowych, międzynarodowa firma kurierska Venipak Group uruchamia od 18 września bezpośrednie loty towarowe Ryga-Hongkong-Ryga.
„Widzimy gwałtowny wzrost zapotrzebowania w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Wschodniej na bardziej efektywne rozwiązania transportowe, które połączyłyby Azję, Europę i Amerykę Północną. Istniejące obecnie opcje po prostu się nie sprawdzają” – powiedział Justas Sabliskas, Dyrektor Generalny Venipak Group. „Wiele firm cierpi z powodu nieregularnych i zakłóconych terminów dostaw, a bezpośrednie loty długodystansowe są rzadkością w tym regionie. Wszystko to dodatkowo potęguje zwiększone napięcie.”
Trasa lotu towarowego przebiega bezpośrednio między Hongkongiem a Rygą bez międzylądowań, co skraca czas lotu do krajów bałtyckich do dwóch dni roboczych i znacznie obniża ryzyko uszkodzenia ładunku. Pojemność samolotu Boeing 737-800 BCF pozwala na transport szerszej gamy ładunków, takich jak niebezpieczne (DGR), ciężkie lub o niestandardowych wymiarach. Regularne tygodniowe rozkłady lotów i stałe ceny w szczycie sezonu pozwalają na łatwiejsze planowanie budżetu, operacji, produkcji i sprzedaży dla firm. Odprawa celna w handlu elektronicznym zwiększy dodatkową przepustowość w szczycie sezonu.
Firma zauważyła również, że zainteresowanie i zapotrzebowanie na takie bezpośrednie loty frachtowe w regionie było ogromne – lot został całkowicie wyprzedany w ciągu dwóch dni. Towary z krajów bałtyckich i Polski, takie jak części samochodowe i kosmetyki, są jednymi z pierwszych ładunków dostarczonych z Rygi do Hongkongu.
„Cieszymy się, że Venipak wybrał Międzynarodowy Port Lotniczy w Rydze jako swój dom dla lotniczych usług cargo, a na naszej mapie destynacji bezpośrednich lotów cargo możemy zaznaczyć również Hongkong. Potwierdza to, że trwające prace nad rozwojem i wzmocnieniem segmentu cargo na lotnisku są krokiem we właściwym kierunku, a nasi klienci doceniają potencjał ryskiego lotniska jako bałtyckiego hubu lotniczego, także w sektorze cargo lotniczego. Port lotniczy w Rydze zapewnia zarówno niezbędne rozwiązania, jak i możliwości rozwoju dla biznesu naszych klientów – wyjaśnił Artūrs Saveļjevs, Członek Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego w Rydze.
Pierwsze loty planowane są raz w tygodniu, ale Venipak zamierza zwiększyć częstotliwość do dwóch lotów tygodniowo i rozszerzyć loty frachtowe do Chin kontynentalnych i Stanów Zjednoczonych, a także dodać w przyszłości trasę łączącą Hongkong z zachodnim wybrzeżem USA.