Informujemy, że od dn. 01.07.2021 r. wejdą w życie nowe zmiany dotyczące obowiązywania podatku od wartości dodanej (VAT) w Unii Europejskiej (UE), które będą dotyczyły sektora handlu elektronicznego. Dążymy do tego, by Państwa procesy wysyłania towarów w dalszym ciągu odbywały się sprawnie, dlatego, jeżeli prowadzą Państwo sprzedaż towaru przez internet użytkownikom z UE z krajów trzecich, zalecamy już teraz przygotować swoją działalność gospodarczą do tych zmian!
Co ulega zmianie z dniem 1 lipca?
- Zniesione zwolnienie z VAT na import z krajów trzecich do UE — wobec wszystkich przesyłek, których odbiorcami są osoby fizyczne, a których wartość wynosi od 0,01 EUR do 150 EUR, będą obowiązywały cła importowe — VAT.
- Sklepy internetowe, sprzedające towary o wartości do 150 EUR, zebrane podczas zakupu podatki VAT będą mogły zadeklarować oraz zapłacić na nowej platformie IOSS* (Import One Stop Shop). Do tego wystarczy jedna rejestracja.
*Zadeklarować podatki VAT można będzie również na wcześniej stosowane sposoby — korzystając samodzielnie z platformy stworzonej przez Litewski Urząd Celny albo uprawniając do zajęcia się nimi przewoźnika reprezentującego przedsiębiorstwo.
Uwaga! Odprawa celna długo podróżujących przesyłek w okresie zmian będzie uzależniona od tego, kiedy dokumenty przesyłek zostaną doręczone urzędowi celnemu — w przypadku złożenia dokumentów po dniu 1 lipca, wobec przesyłek będzie obowiązywał nowy tryb celny.
Dlaczego to jest ważne?
Zmiany te bezpośrednio oddziałają na fizycznych odbiorców przesyłek, gdy przesyłki podróżują z takich popularnych platform handlowych, jak ebay.com lub aliexpress.com, na których wartość kupowanych towarów częstokroć jest nie większa niż 22 EUR.
Jaki jest cel tych zmian?
Zapewnienie jednakowych warunków handlu dla przedsiębiorstw z UE.
Obecnie towary importowane do UE, o wartości do 22 EUR, nie podlegają opodatkowaniu dla sprzedawców z krajów trzecich, dlatego spółki UE przewożące towary na kontynencie doświadczają nierównej konkurencji.
Ułatwienie międzypaństwowego handlu elektronicznego
Zmiany mają na celu uproszczenie płacenia podatków przedsiębiorstwom handlu elektronicznego, likwidując potrzebę rejestracji VAT w kilku państwach. Wszystko zostaje przeniesione na jedną platformę IOSS.
Zapobiegać oszustwom podatkowym w dziedzinie podatków z e-handlu
W oparciu o najnowsze dane, UE w ciągu roku traci średnio 50 mld EUR wskutek oszustw międzypaństwowych związanych z VAT. Reforma ta będzie miała na celu uproszczenie monitoringu podatków VAT oraz zmuszenie przedsiębiorstw do realizacji swoich zobowiązań oraz zebranie większych środków do budżetu UE.
Mają Państwo pytania w sprawie przyszłych zmian? Prosimy o kontakt z nami