Dzięki pozytywnemu nastawieniu konsumentów do automatycznych paczkomatów, międzynarodowa firma kurierska Venipak zainwestuje 4 mln euro w rozbudowę swojej sieci doręczania przesyłek. W ramach tego planu inwestycyjnego, 600 nowych paczkomatów zostanie zainstalowanych na Litwie, Łotwie i w Estonii.
Po dokładnej analizie potrzeb konsumentów i trendów rynkowych, międzynarodowa firma kurierska Venipak potwierdziła plan zainstalowania 600 nowych bezdotykowych automatycznych paczkomatów (ang. APM) w strategicznie wybranych lokalizacjach we wszystkich krajach bałtyckich. Obecnie 250 sztuk APM jest uruchamianych na Litwie, a około 200 na Łotwie. Uruchomienie 150 urządzeń APM w Estonii ma się rozpocząć po zakończeniu obecnej fali ekspansji sieci litewskich i łotewskich pod koniec 2021 roku.
Całkowita wartość inwestycji w nowe APM firmy Venipak w ramach tego planu rozbudowy infrastruktury wynosi 4 mln euro.
„Zmiana zachowań konsumenckich, preferujących zakup towarów w Internecie i otrzymywanie ich zamówień jak najbliżej domu była głównym czynnikiem, który zadecydował o naszej decyzji o rozbudowie sieci punktów nadawania paczek. Innym ważnym czynnikiem był wysoce pozytywny wpływ urządzeń APM na zrównoważony rozwój logistyki ostatniej mili” – mówi Justas Šablinskas, dyrektor generalny Venipak – „Jesteśmy pewni, że zwrot z tej inwestycji będzie mierzony nie tylko w postaci liczb w dolnej linii, ale także w lepszych doświadczeniach użytkowników i zmniejszonym wpływie na środowisko.”
Obecna „fala” urządzeń APM firmy Venipak jest bezdotykowa: skrytki są otwierane za pomocą kodu QR, który jest przesyłany do smartfona klienta. Taka metoda odblokowywania nie tylko skraca czas potrzebny na odebranie przesyłki z 20 do 5 sekund – innowacja ta zmniejsza również fizyczny kontakt ludzi z powierzchniami, a tym samym szansę na rozprzestrzenianie się infekcji.
Eksperci twierdzą, że doręczanie paczek do APM-ów zwiększa efektywność usługi doręczania paczek 3-4 razy w porównaniu z doręczaniem pojedynczych paczek do drzwi konsumentów. Taki sposób dostawy zmniejsza również korki na ulicach miast, a tym samym ogranicza emisję CO₂. Kurierzy znają dokładne lokalizacje urządzeń APM i mogą dostarczyć większą ilość paczek do jednego punktu z łatwym dostępem.
Trendy wskazują również, że w 2025 roku jedna czwarta wszystkich paczek na świecie będzie dostarczana za pośrednictwem APM. Kraje bałtyckie już teraz znacznie wyprzedzają globalne trendy: w 2020 roku 84% estońskich, 55% litewskich i 53% łotewskich kupujących w handlu elektronicznym uznało urządzenia APM za najbardziej atrakcyjną metodę dostawy paczek.
„Szybki rozwój nowych, innowacyjnych punktów APM jest częścią naszego długoterminowego celu – rozbudowy sieci APM i specjalnych punktów odbioru paczek w sklepach partnerskich do co najmniej 2000 lokalizacji w krajach bałtyckich w ciągu najbliższych lat”, – wyjaśnia Šablinskas.